První informace o této hře se objevily už v roce 2016, datum vydání se však z původního termínu v roce 2019 posunulo až na letošek. Na hře se podílel vývojářský tým z německého seskupení King Art Games. Na vznik hry se podařilo vybrat úctyhodných 1,3 milionu dolarů v úspěšné kampani na portálu Kickstarter.

Hra bude navržena pro platformu PlayStation 4, dále Xbox One a zkrátka nepřijdou ani majitelé systému Microsoft Windows. Dočkat bychom se měli od 1. září, tuzemské hráče určitě potěší přítomnost českých titulků. Hru bude možné pořídit v obchodech Steam, Epic Games Store a GOG. Pokud si chcete Iron Harvest vyzkoušet už nyní, aktuálně si lze na platformě Steam stáhnout demoverzi.

Příběh hry Iron Harvest

Hra je zasazena do fiktivního světa Evropy, ve kterém za sebou má kontinent Velkou válku, z níž se právě vzpamatoval a zažívá vědeckotechnickou revoluci.

V ústředním příběhu se vývojáři inspiroval historickými reáliemi první světové války. V herním světě se však válka odehrála za přítomnosti obřích měchů. Ocitáme se tak na venkově v období Iron Harvest neboli Železné sklizně.

Během tohoto období farmáři odhalují právě působivé trosky obrovských měchů, které ve válce figurovaly a dnes slouží jako zemědělské stroje. Vzhledem k touze po životně důležitých přírodních zdrojích je nasnadě, že se v herním světě znovu schyluje k válečnému konfliktu.

Co hra nabídne?

Hráči dostávají na výběr ze singleplayeru, dostupný je ale i multiplayer. V multiplayeru bude na výběr z několika režimů jako 1v1, 2v2 nebo 3v3. Dočkáme se také žebříčků a hodnocených zápasů a lig.

V rámci singleplayer módu nechybí možnost kooperace, případně můžete hrát i zcela sami. Takto si můžete poutavý příběh prožít ve více než 20 misích v rámci 3 kampaní. Ty jsou postaveny na úctyhodném množství bojových robotů. Právě dieselpunková stylizace dodává celému hernímu světu na atraktivitě.

Bojovat budou hráči za 3 samostatné frakce: země jménem Polania, Saské císařství a Rusviet. Každá ze stran má své vlastní jednotky a hrdiny se specifickými vlastnostmi z hlediska boje i průzkumu, které lze použít k ovlivnění výsledku bitvy. V epickém tažení napříč Evropou bude hráče provázet celkem 40 jednotek a 9 hrdinů.

Ostatně vylepšování vozidel a budov je klíčovým prvkem celé strategie. Hráči se proto více zaměřují na ochranu svých jednotek a pohyb po jednotlivých herních lokacích. Díky tomu je boj taktičtější. Ve srovnání s jinými realtimovými strategiemi se však neklade důraz na budování vlastní ekonomiky.

Jaká je hra Iron Harvest?

Ačkoli na první pohled tato hra zaujme netradičním konceptem, hratelnost naopak spoléhá na klasické principy realtimové strategie.

Rozhodně nezapře svou inspiraci v Company of Heroes. Po každém padlém nepříteli si můžete vzít jeho zbraň a posílit tak vybavení vlastních jednotek. Iron Harvest proto především vyniká skvělou hratelností. Sází zejména na chytrou strategii, propracovaný singleplayer a svým hráčům dává výraznou svobodu.

Nejdůležitějším taktickým prvkem strategie Iron Harvest je zničitelnost celého prostředí, která navíc vypadá mimořádně působivě.

K výslednému dojmu také přispívá velmi dobře zpracovaná grafika. Za výtvarným ztvárněním světa Iron Harvest stojí polský umělec Jakub Różalski, jehož rukopis můžete znát i ze stolní hry Scythe. Hra se může pochlubit i velmi dobře animovanými roboty.

Vytknout se hře naopak dá systém krytí, který není vyřešen příliš intuitivně. Také umělá inteligence patří mezi slabší články Iron Harvest. O to větší potenciál se ukrývá v multiplayeru, kde budete bojovat proti reálným soupeřům.